Dom

Prace geodezyjne

Off 71

Prace geodezyjne

Wytyczenie budynku na działce polega na zamontowaniu w gruncie znaków geodezyjnych, wyznaczających główne osie budynku (naziemne i podziemne). Zaznacza się także punkty domu które są charakterystyczne dla jego bryły, a także stałe punkty wysokościowe, czyli tzw. rapery. W ten sposób widzimy zaplanowane ławy fundamentowe.

Paliki, które wbija się w ziemię powinny być trwałe i wytrzymałe, a ich połączenie drutem powinno wytrzymać wszystkie prace stanu surowego. Oczywiście na czas prowadzenia prac ziemnych, druty można zwinąć i rozwinąć je na nowo, po zakończeniu wykopów.

Warto wiedzieć, że zatrudniony geodeta jest upoważniony do wpisów w dzienniku budowy. Dziennik budowy powinien być stale dostępny na placu budowy ? odpowiada za to kierownik. Geodeta zapisuje w dzienniku chronologicznie wszystkie prace, a inwestorowi przekazuje szkice wytyczenia.

Ten sam geodeta powinien zjawić się na placu budowy, kiedy budowa domu się zakończy. Wtedy jego zadaniem będzie inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, która ma na celu potwierdzenie, że nasz projekt domu został wykonany zgodnie z wcześniejszym wytyczeniem geodezyjnym, które geodeta przeprowadził przed rozpoczęciem budowy.

Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna ma zawierać te dane, które umożliwią wniesienie zmian na mapę zasadniczą. W związku z tym geodeta musi również przekazać oryginał dokumentacji geodezyjno-kartograficznej do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Na podstawie przekazanych danych, zostaną zaktualizowane informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków oraz ewidencji sieci uzbrojenia terenu.

Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza będzie nam potrzebna, jako załącznik do zgłoszenia zakończenia budowy domu, które należy złożyć w nadzorze budowlanym (jeżeli nie musimy uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie). Oprócz tego dokumentu do zgłoszenia o zakończeniu budowy musimy dostarczyć:

– dziennik budowy (oryginał)

– oświadczenie kierownika budowy:

o zgodności wykonania obiektu budowlanego z tym, co zawierały zatwierdzone projekty domów i decyzja o pozwoleniu na budowę,
o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy (i ? jeśli korzystano ? drogi, sąsiedniej nieruchomości itp.)

– oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych (jeśli wymagane)

– protokoły badań i sprawdzeń,

– potwierdzenie, zgodnie z przepisami odrębnymi, odbioru wykonanych przyłączy,

– świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (kopia)

Jak już zostaną załatwione wszystkie formalności, rozpoczyna się budowa, po zakończeniu której możemy cieszyć się z własnego domu. Kolejnym etapem jest sposób zagospodarowania terenu wokół domu. Dlatego może warto postawić grill murowany z cegły?

Pozostałe artykuły tematyczne:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Polsce łatwo jest znaleźć producenta mebli dreniwanych i luksusowych?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Losowe artykuły:

  • Piana poliuretanowa

    Piana poliuretanowa Piana poliuretanowa to doskonały sposób na ocieplanie domów, tarasów jak i hal. Doskonale ociepla pomieszczenie, co powoduje znaczny spadek oszczędności na ogrzewaniu. Ta metoda ogrzewania jest bardzo prosta w docieplaniu jak i zarówno dokładna. Piankę nakłada się specjalnym pistoletem, która podczas nałożenia zwiększa swoją objętość co powoduje dotarcie nawet w trudne dostępne miejsca….

  • Nowe domy w Konstancinie – Osiedle Harmonium

    Nowe domy w Konstancinie – Osiedle Harmonium Na konstancińskiej mapie nieruchomości pojawiła się jakiś czas temu kolejna oferta nowych domów. O osiedlu Harmonium, które powstaje między Warszawską a Wczasową, pisaliśmy już ponad rok temu. Obecnie trwa silna akcja sprzedażowa pierwszych 16 domów (w ramach pierwszego etapu budowy powstać ma ich 28). Kiedy firma deweloperska ogłaszała…

Kategorie