Wyposażenie

Budowa przyłączy

Off 94

Budowa przyłączy

Nowelizacja Prawa budowlanego w 2005 roku wprowadza duże ułatwienia dla inwestorów planujących wykonanie przyłącza elektroenergetycznego do działki i daje im możliwość skorzystania z dwóch różnych dróg.

Pierwsza to obowiązkowe zgłoszenie do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej zgodnie z procedurami przewidzianymi przez Prawo budowlane, druga natomiast zwalnia inwestora z tego obowiązku, nakazując jednocześnie wykonać plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Te dwie drogi są alternatywne i nie można korzystać z nich jednocześnie.

Ponieważ prace budowlane wymagają dostępu do energii elektrycznej, inwestor powinien dokonać jej przyłącza. Należy zwrócić się do miejscowego przedsiębiorstwa energetycznego o określenie warunków takiego przyłącza. Taki wniosek powinien zawierać dane dotyczące:

charakteru i przeznaczenia przyszłego obiektu
mocy przyłączeniowej
miejsca i celu poboru energii elektrycznej
przewidywanego rocznego zużycia energii i czasu rozpoczęcia jej poboru.

Do wniosku trzeba dołączyć również:

szkic sytuacyjny dotyczący lokalizacji budowy
istniejące pobliskie linie zasilające
dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością

Warto wiedzieć, że energia, jaką dysponuje się podczas budowy jest to tzw. energia budowlana i jest mierzona wg innej taryfy niż przyłącze docelowe. W ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku przedsiębiorstwo energetyczne wyda warunki przyłączenia do sieci, które ważne będzie 2 lata. Koszty wybudowania przyłącza pokrywa w całości inwestor, który po ukończeniu budowy powinien wystąpić o zmianę charakteru tego przyłącza z tymczasowego na docelowe.

Pozostałe artykuły tematyczne:

About the author / 

admin

Ankieta:

Czy w Polsce łatwo jest znaleźć producenta mebli dreniwanych i luksusowych?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Losowe artykuły:

  • Biurka i Regały

    Odpowiednie umeblowanie dziecięcego pokoju to sprawa kluczowa. Czym powinny się charakteryzować dobre biurka i regały do pokoju dziecięcego? Po pierwsze powinny być jak najlepiej dostosowane do potrzeb dziecka. Nie mogą być ani za wysokie ani za niskie. Powinny być na tyle duże, aby dziecko mogło z nich swobodnie i bez przeszkód korzystać. Takie meble można…

  • Budowa przyłączy

    Budowa przyłączy Nowelizacja Prawa budowlanego w 2005 roku wprowadza duże ułatwienia dla inwestorów planujących wykonanie przyłącza elektroenergetycznego do działki i daje im możliwość skorzystania z dwóch różnych dróg. Pierwsza to obowiązkowe zgłoszenie do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej zgodnie z procedurami przewidzianymi przez Prawo budowlane, druga natomiast zwalnia inwestora z tego obowiązku, nakazując jednocześnie wykonać plan…

Kategorie